İzmir Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri;

Kadınlarda saç dökülme nedenleri genetik olabileceği gibi hamilelik ve menopoz dönemleri gibi özel dönemlerde mevsimlik ya da çevresel etkilerle olabilmektedir.
Hamilelik ve doğumun kadın vücudunda büyük etkileri vardır. Bu etkilerden birisi de saç dökülmesidir. Doğum sonrası ya da sırasında oluşabilen bu durum çoğunlukla vücut tarafından daha sonradan tolere edilebilmektedir. Hamilelik ve doğum sebebiyle saç dökülmesi yaşamamak için doktor kontrolünde hamile kalmak ve doğru beslenmek çok önemlidir.
Menopoz dönemi kadınlar için zorlu geçen bir diğer süreçtir, vücudun hormonal olarak çok yoğun değişiklikler yaşadığı bu dönemde saç dökülmesi artmakta, kimi kadınlarda geri dönüşü olmayan ciddi saç sorunlarını beraberinde getirebilmektedir.

Saç dökülmesinde stres, yaş, kullanılan ürünler, mevsim geçişleri, beslenme ve çeşitli hastalıkların da önemli etkisi olmaktadır. Vitamin eksiklikleri, kadınlarda sık karşılaşılan anemi (kansızlık) gibi sorunlar da kadınların saçlarının dökülmesine sebep olan etkenlerdendir.

Hormonal ya da metabolik sayılabilecek bu sebeplerle ortaya çıkan saç dökülmesi çoğunlukla sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi ile düzeltilebilmektedir ancak hormonal ve metabolik bir takım sorunlardan kaynaklanmayan saç dökülmeleri için kadınlarda saç ekimi önerilmektedir.

Kadınlara Saç Ekimi Yapılır mı?

Bu konuda ortaya çıkan çeşitli spekülasyonlara açıklık getirmekte yarar var. Öncelikle belirtmek gerekir ki, saç ekimi cinsiyet ayırt etmez. Yani kadınlara da saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak burada altını çizmemiz gereken nokta şudur; saç ekim operasyonlarının başarısını etkileyen faktör cinsiyet değil saç dökülmesinin çeşidi ve sebebidir.

Kadınlarda saç ekimi ne kadar başarılı?

Kadınlar için saç ekiminin başarı oranı, iyi aday olarak nitelendirildikleri ve deneyimli bir cerrah tarafından tedavi edildiği sürece yüksektir. Bir dişinin uygun bir aday olabilmesi için, uzun vadede normal büyüme ve kalınlık üretebilen yeterli sağlıklı donör saç köküne sahip olması gerekir.

Yaygın küresel tıp araştırmalarına göre, incelme yaşayan kadınlar aday olarak değerlendirilmeyecek. Sıkı çekme saç stilleri (yani çekiş alopesi) nedeniyle saç dökülmesi yaşayan kadınlar, genellikle başka yerlerde kullanılmak üzere bol miktarda sağlıklı greftlere sahip olacaktır. Saç dökülmesine yol açan hormonal sorunlar için, doktor durumu daha iyi yönetmeye yardımcı olmak için ilaç tedavisi önerebilir. Genetik ayrıca saç dökülmenizde kritik bir rol oynayabilir. Şüphe duyduğunuzda, saç dökülmesi semptomlarınızı doğru şekilde teşhis etmek için eğitimli bir uzmana görünün. Bu konuda kendi kendinize karar vermek sağlıklı bir sonuç oluşturmayacaktır. Kadınlarda saç ekimi uzman doktor tarafından ve doğru prosedür ile uygulanırsa, başarı oranı oldukça yüksek bir operasyon olarak nitelendirilebilir.

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılabilecek Sebepler;

Kadınlarda görülen erkek tipi dökülme: Genellikle ön saç çizgisi ve kafanın üst kısmında başlayan genetik özellikli bir dökülme çeşididir. Ense bölgesi güçlü ve daha az dökülmeye meyillidir.
Bölgesel dökülme: Akut bir durum veya saçkıran gibi çeşitli hastalıklar sebebiyle aniden ortaya çıkan ve kafanın herhangi bir bölgesinde oluşan yuvarlak dökülmelerdir. Bir sene içerisinde yeni saç oluşumu gözlenmezse saç ekimine gidilebilmektedir.

Ön saç çizgisinin açılması: Ön alın çizgisinin olması gerektiğinden fazlaca açık olduğu veya sonradan açıldığı durumlardır.
Yara izi, yanık izi yüzünden oluşan dökülmeler: Çeşitli yaralanma ve kazaların sonrasında oluşan bu durumlarda da yara veya yanığın olduğu bölgedeki saçlar yeniden çıkma özelliğini kaybetmiştir.
“Hormonal ve metabolik sorunlardan kaynaklanmayan durumlarda kadınlarda saç ekimi, saç dökülmesinin yarattığı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmada başarılı ve kalıcı bir yöntem olabilmektedir.”
Yukarıdaki durumlar haricinde kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmelerinde saç ekiminin başarılı sonuçlanıp sonuçlanmayacağı doktor tarafından hasta ile görüşülüp saç ve dökülme analizi yapıldıktan sonra kararlaştırılması gereken bir durumdur.

Kadın tipi dediğimiz saç dökülmeleri kafanın geniş bir alanına yayılmış her yerde aynı oranda olan dökülmelerde, saç ekimi ÖNERİLMEMEKTEDİR.

Kadın Tipi Dökülmelerde Neden Saç Ekimi Önerilmez?

Kadın tipi dökülmelerde saç ekimini zorlaştıran en önemli sebep, kadınlarda saç dökülmesinin saç yüzeyine eşit olarak dağılmasıdır. Bölgesel olmayan saç dökülmelerinde donör alan sıkıntısı da yaşanmaktadır. Ekilen saçların yeniden dökülmemesi ve verici saha olarak kullanılan bölgenin estetik bütünlüğü bozmaması için kadınlarda saç analizi çok iyi planlanmalıdır.
“Kadınlarda saç ekiminin en önemli aşaması, saç analizi ve saç ekiminin planlanmasıdır”
Sonuç olarak; dökülme çeşidine bağlı olarak kadınlarda saç ekimi yapılabilmekte ve başarılı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.
Psikolojisi veya günlük hayatınızı olumsuz şekilde etkileyecek derecede saç dökülmesi yaşıyorsanız bir saç ekimi doktoruna başvurarak saç analizi yaptırmanız tedavi ile ilgili en doğru şekilde bilgilenmenizi sağlar.
İzmir’de kadın saç ekimi ile ilgili detaylı bilgi için +90 501 080 66 94 iletişim hattımızdan ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki ifadeler bilgi verme amaçlı olup, bağlayıcı nitelik taşımaz. Hiçbir bilgi, tedavi tavsiyesi olmayıp, doktor tavsiyelerinin önünde değildir. Kesin bilgi ve talimatları, yalnızca doktorunuzdan almanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.