İzmir PRP Tedavisi

Platelet Rich Plasma P.R.P. nedir?

Platelet Rich Plasma P.R.P., hastanın kendi serumudur. PRP; (Platelet rich plasma) kişiden kan alındıktan sonra kanın santrifüj edilip ayrıştırılması sonucu elde edilen plazmadır. Bu plazmanın içinde yara iyileşmesinde etkin olan trombositlerin yanısıra yara iyileşmesini tetikleyen mediatör denilen aracılar vardır.

Vücudumuz, inanılması zor ama bir o kadar da hergün gerçekleşen mucizelerle doludur. Bir yerimizi vurduğumuzda, çarptığımızda o bölge şişer. Ödem olmuş, denir. İşte bu ödem, doku arasına çıkan serum yani Platelet Rich Plasma ’dir.

Doku arasına çıkan serum hem o anda besleyici maddelerle o bölgenin iyileşmesine yardımcı olur, hem trombositler kanamayı engeller, hem de mediatör denilen aracılar beyne sinyal gönderip yaralanma olduğu haberini verir. Sinir sistemi de ağrıyla bunu doğrular ve beyin bu bölgeye kan damarları da oluşturarak tedaviye başlar.

İşte bizim santrifüj yoluyla elde ettiğimiz PRP, aslında her yaralanmada vücut tarafından doku arasına gönderilen serum yani ödemdir. Bu PRP, santrifüj yöntemiyle elde edildikten sonra, vücudun iyileştirmesini istediğimiz bölgeye enjekte edildiğinde, vücut orayı ekstra olarak farkedecektir.

Hem Platelet Rich Plasma ’nin içinde bulunan iyileştirici hücreler akut dönemde yani ilk 72 saatte o bölgeyi besleyip destekleyecek, hem de sonraki süreçte oraya kan damarları ve iyileştirici hücrelerin gelmesini sağlayacaktır.

Platelet Rich Plasma saç çıkarır mı?

Saçlar folikül denilen küçük kuyucuklardan çıkarlar. Bir saç teli folikülden çıkar, uzar, sonra dökülür ve altından yeni saç gelir. Günde 150-200 tel saç dökülmesi normaldir. Halk arasında bu foliküllere ‘saç kökü’ denilmektedir.

Saçla beraber folikül dökülmez, folliküller orada kalır. Genellikle saç dökülmelerinde bu folliküllerin de kaybolduğu düşünülür ancak onlar durmaya devam eder, sadece fonksiyonunu yerine getirmez.
Saç dökülmelerindeki problem, dökülen saçın yerine yenilerinin gelmemesidir. Böyle bir durumda erken dönemde folliküller genellikle uykuya geçmiş olurlar. Bu durum, doktorun hastayı görmesi ve değerlendirmesi, hastanın muayenesi ile ve özgeçmiş, soygeçmiş sorgulaması ile doktor tarafından öngörülebilir. Ama kesin tanı konulması mümkün değildir. Hastaya işlem yapılır. Saç, 1-2 seans sonrası çıkmaya başlıyorsa foliküllerin uykuya geçtiği anlaşılmış olur. Tedavi kararının verilmesi doktorun tedavi konusundaki deneyimiyle yakından ilgilidir.

Eğer kişi saçkıran denilen hastalık gibi bir hastalık geçirmediyse, saçlı deride yanık ve gibi doku kaybı olmadıysa folliküller yok olmaz. Saç dökülmesi meydana geldikten sonra da çok uzun süre geçmediği sürece folliküller ölmezler. Ama uzun süre geçtiyse, saçlı deride çok geniş bir alanda açıklık varsa, çocukluğundan beri boş olan bir alan varsa o bölgelerde folikül ölmüş veya hiç olmamış olabilir. Bu durumlarda PRP işe yaramayabilir. Buna karar verecek kişi, yine işlemi yapacak doktorun değerlendirmesidir.